گروه صنعتی پیچ و مهره پرشین بولت

انواع پیچ و مهره صنعتی و ساختمانی

 

 

 

یک حلقه نازک مسطح یا یک صفحه سوراخ دار که در اتصالات برای اطمینان از محکم بودن، جلوگیری از نشت یا از بین بردن اصطکاک استفاده می شود. هم چنین برای توزیع بار در یک منطقه بزرگتر عمل می کند. برای توزیع بار حلقه های تخت نازک از فولاد نرم ساخته می شوند.

 

برای جلوگیری از شل شدن چندین نوع واشر دیگر برای استفاده وجود دارد. که هرگونه افزایش فاصله بین سر پیچ و مهره یا بین سر پیچ و جسم بسته شده را جبران می کند. علاوه بر این برخی دیگر دارای دندانه هایی هستند که به قطعه کار و سر پیچ متصل می شوند. آنها را واشرهای دندانه دار می نامند و دندانه هایی دارند که از صفحه واشر خم شده و پیچ خورده اند.

 

جذب لرزش

انواع خاصی از واشرها وجود دارند که برای جذب لرزش طراحی شده اند. واشرهای ضد لرزش معمولاً از فلز ساخته نمی شوند. این واشر ها از یک ماده نرم مانند پلاستیک، لاستیک یا اورتان ساخته می شوند. مواد نرم مانند اینها در جذب لرزش نسبت به مواد سخت از جمله فلز مؤثرتر هستند. اگر از اتصال دهنده ای برای اتصال دو شیء استفاده شود و یکی از آن اشیاء به طور تهاجمی ارتعاش می کند، استفاده از واشرهای ضد لرزش از آسیب شیء دیگر محافظت می کند.

 

جلوگیری از ورود مایعات

نوع دیگر واشرها از ورود آب و مایعات جلوگیری می کند. و اغلب در لوله های آب و اتصالات برای جلوگیری از نشت آب استفاده می شود. مانند واشرهای ضد لرزش، واشرهای آب بندی از یک ماده نرم ساخته می شوند که قادر به فشار کامل بر روی سطح جسم است.

 

پرکننده فضای خالی بین اتصال دهنده ها

همچنین می توان از واشرها به عنوان پرکننده فاصله یا فضای خالی استفاده کرد. به طور مثال رانش پیچ 4 اینچی به عمق 3 اینچ منجر به بیرون رفتن 1 اینچ نوک پیچ از پشت جسم می شود. یک راه حل ساده برای حل این مشکل استفاده از واشر است.

 

انواع واشر ها و کاربرد آنها

انواع مختلفی از واشرها مانند واشر های تخت، فنری و قفلی موجود است. برخی از انواع واشرهای متداول که دارای کاربرد های صنعتی و تجاری می باشند عبارتند از:

 

واشر های تخت:

برای ساخت، تعمیر و نگهداری استفاده می شوند. واشر های تخت واشر های ساده نیز نامیده می شوند، هدف آنها توزیع بار اتصال دهنده در هنگام کاهش گرما و اصطکاک در طی فرآیند سفت شدن است. همچنین به عنوان فاصله دهنده استفاده می شوند، همانطور که در کاربردهای صنعتی و خانگی معمول است. و برای عایق الکتریکی نیز کاربرد دارند.

• واشر های نوع A تخت: این نوع واشر ها نازک بوده و دارای یک سوراخ در مرکز بوده و برای توزیع بار در یک منطقه بزرگ به کار می روند.

• واشر ضربه گیر Fender washers: این نوع واشر نوعی واشر تخت می باشد اما دارای قطر خارجی و مساحت بیشتری می باشد که خاصیت ضربه گیری آن را افزایش می دهد.

• واشر نوع C: واشرهای c شکل به گونه ای طراحی شده اند که در موقعیت خود در کنار بولت ها و شافت ها در جای خود بلغزند.

• واشر شانه ای Shoulder washers: واشر شانه ای دارای ساختار شانه مانند می باشد. و برای عایق کاری پیچ ها کاربرد دارند. این نوع واشر ها از فایبر گلس، فنولیک phenolic، نایلون nylon، PCTFE، PTFE و فلزات ساخته می شوند.

 

واشر های قفلی: در صنعت خودرو، هوافضا و لوازم خانگی استفاده می شوند.

برای اتصال دهنده هایی که به دلیل لرزش یا گشتاور احتمال چرخش یا از بین رفتن اصطکاک آنها وجود دارد واشرهای قفلی برای نگه داشتن آنها در جای خود به کار می روند.. واشر قفلی در صنایع حمل و نقل مانند خودرو، هوافضا و لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی نیز کاربرد دارد.

• واشر فنری Split washers: واشر فنری با داشتن خاصیت فنری هنگام قرارگیری زیر پیچ موجب می شود تا ارتعاشات باعث باز شدن پیچ و مهره ها نشوند.

• واشر دندانه دار داخلی internal tooth washers: این واشر همانطور که از نامش پیداست در سطح داخلی خود دارای دندانه می باشد و برای کارهایی که بار کمتری دارند مناسب می باشد.

• واشر دندانه دار خارجی External tooth washers: دارای سطح مقطع بیشتری است و نسبت به واشر دندانه دار خارجی بار بیشتری تحمل می کند. کار این واشر جلوگیری از باز شدن مهره هاست.

 

واشر های اسپرینگ: هوافضا و خودرو

این واشر ها در صورت لرزش یا انبساط حرارتی، در بست ها بار محوری را برای محدود کردن حرکت فراهم می کند. اغلب فلزی هستند و برای برنامه هایی مناسب هستند که انعطاف پذیری لازم دارند.

• واشر های موجی Wave spring washers: دارای ظرفیت بار و انعطاف مناسب هستند.

• واشر های انگشتی Finger spring washers: واشرهای انگشتی برای از بین بردن سر و صدا، اصطکاک، لرزش و کاهش لغزندگی استفاده می شوند. این واشرها از فولاد کربن ساخته می شوند.

• واشر های گنبدی Dome spring washers:این واشرها ظرفیت بار بسیار بالایی داشته و دامنه انعطاف پذیری نسبتاً کمی دارند.

• واشر های خمیده Curved spring washers: واشرهای خمیده ظرفیت بار کمی داشته اما از انعطاف بسیار بالایی برخوردارند.

واشرها از مواد مختلفی تولید می شوند. روی واشرها عباراتی ذکر می شود که نشان دهنده جنس آن می باشد مانند استنلس استیل A4 .

مدیریت : آقای نعمتی

دفتر فروش : 79 38 42 55 021

دفتر فروش : 275 411 55 021

شماره همراه : 51 28 171 0912

اینستاگرام : @persianbolt1

واتساپ : 51 28 171 0912

تلگرام : 51 28 171 0912

نشانی دفتر مرکزی : تهران:کارگر جنوبی-نرسیده به میدان قزوین جنب بانک مسکن پاساژ فارابی پلاک 5

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Red Oranges Green Purple Pink

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction