گروه صنعتی پیچ و مهره پرشین بولت

انواع پیچ و مهره صنعتی و ساختمانی

 

 

دفتر فروش : 79 38 42 55 021

دفتر فروش : 275 411 55 021

شماره همراه : 51 28 171 0912

ایمیل:pershianbolt@gmail.com

ایمیل : info @ persianbolt.ir

 

 

 

 

پیچ تی استوانه ای رزوه شده میباشد که گل پیچ تی شش گوش یا بکسی است و انتهای آن مته ای شکل است و زیرگل آن واشری پلاستیکی یا فنری وجود دارد. این پیچ ها معمولا در بسته شدن و محکم شدن برروی قطعه یا دیوار یا سطح مورد نظر قابل استفاده است و معمولا با توجه به اسم آن درراه اندازی سقفهای کاذب و شیروانی کاربرد دارند. پیچ های تی با عنوان پیچ داربستی مشهور هستند و همانطور که از نام متداولش پیداست برای بستهای داربست فلزی بیشتر استفاده می شود. باز وبسته کردن این پیچ ها به خاطر تی شکل بودن آنها با دست کار راحتی است و کسی که روی داربست ایستاده ، نیازی به استفاده از آچار ندارد. بعلاوه گل پیچ پس از بسته شدن داخل قالب قرار می گیرد و پس از اندکی شل شدن با یک ضربه آچار از جا در می آید قطر پیچ های داربستی معمولا 2/1 می باشد. طول آنها نیز کوتاه 6.5 سانت و یا بلند 7.5 سانت می باشد و برای آنها معمولا از مهره  ½” با آچارگیر 21 و  واشر تخت M12 با قطر 3 میلیمتر استفاده می شود.

به صورت متداول پیچ تی در اتصال پروفیل های آلومینیومی شیاردار به صورت عمودی به کمک نبشی دیواره دار استفاده می شود. مدل پیچ تی برای نصب یک پنل چوبی، شیشه ای و یا پلی کربناتی روی سازه است که در این حالت پیچ داخل شیار پروفیل آلومینیوم شیاردار قرار گرفته و پنل پانچ شده از پیچ عبور کرده و سپس از بیرون مهره های واشری وصل می شود.

در این میان استفاده از پیچ تی برای نبشی دیواره دار در پروفیل های سری 45 متداول تر می باشد که در این میان لازم است ارتفاع پیچ در قسمت رزوه 25 میلیمتر بوده و قطر سوراخ آن M8 باشد. لازم است در این مدل اتصال حتما از مهره ی واشری برای سفت کردن پیچ استفاده شود. برای اتصال با استفاده از نبشی ساده نمی توان از پیچ تی استفاده کرد و حتما می بایست از مهره ی تی در داخل شیار بهره برد.

مهره تی (T) چیست ؟

کاربرد بسیار گسترده ی پروفیل های آلومینیمی شیار دار در صنایع گوناگون ، بستر مناسبی برای ساخت انواع قطعات و متعلقات آنها را به وجود آورده است تا  بتواند منجر به بهبود کارایی آنها شود که یکی از این قطعات ، مهره تی (T) می باشد . مهره T از اصلی ترین قطعات در اتصالات پروفیل های شیاردار صنعتی به حساب می آید که کاربرد بسیار گوناگونی در ساخت سازه های آلومینیمی دارد . در واقع  اتصال پروفیل ها به یکدیگر و  هر گونه قطعه ی دیگری به پروفیل های شیار دار  بدون مهره های T امکان پذیر نیست . حال تمام این توضیحات ما را مشتاق به دانستن چگونگی عملکرد این مهره ی کاربردی می کند .

 

مکانیزم عمل 

با قرار گرفتن مهره تی (T) درون شیار پروفیل آلومینیمی و چرخاندن پیچ درون مهره در جهت بستن ، مهره به سمت بالا رانده شده و با لبه ی داخلی شیار پروفیل درگیر می شود و با سفت کردن هر چه بیشتر پیچ ، مهره در جای خود محکمتر می شود البته نباید این نکته را نادیده گرفت که سفت کردن بیش از حد پیچ نیز سبب تغییر شکل لبه ی شیار پروفیل خواهد شد .

انواع مهره تی

مهره های تی عموما از دو نوع تخت و چکشی تشکیل شده اند . در واقع عملکرد این دو پیچ مانند یکدیگر است و تنها تفاوت آنها در نحوه ی نصب آنها است . در مهره های T چکشی به دلیل هندسه ی ساختشان و گرد بودن لبه ها ، می توانید آنها را در هر نقطه ای که می خواهید وارد شیار کنید و با چرخاندن پیچ آنرا در جای خود تثبیت کنید . اما در مهره T تخت ، وارد کردن مهره  فقط از طریق دو سر آن امکان پذیر است و نمی توان آن را روی شیار وارد پروفیل کرد . مهره های T (تی) ، اغلب از جنس آهن آبکاری شده می باشد و دارای استحکام بسیار بالایی است .

 

 

کاربرد مهره های T شکل 

وظیفه ی اصلی مهره های تی (T) اتصال پروفیل ها به یکدیگر و اتصال قطعات کوناگون به آن است . برای اتصال پروفیل های آلومینیمی به یکدیگر و تحت زاویه 90 درجه باید از نبشی های آلومینیمی استفاده کرد . همچنین می توان برای اتصال پروفیل ها در راستای یکدیگر از مهره دوبل استفاده کرد گر چه این نوع اتصال از نظر فنی اصولی نیست ولی در مواقع ضروری می توان از آن استفاده کرد . همان طور که گفته شد ، برای اتصال انواع قطعات به پروفیل های شیار دار مانند انواع استپر موتور ها  باید از پیچ و مهره های تی استفاده کرد . نمونه ای از کاربرد مهره تی را در تصویر زیر ببینید.

اتصالات پروفیل شیاردار مهره تی T

انتخاب مهره بر اساس ابعاد اسلات

ابعاد مهره های T بر اساس سایز شیار پروفیل مورد نظر انتخاب می شود که این ابعاد به صورت زیر می باشد.

اسلات 6 : پروفیل های خانواده 20 مثل 20*20 یا 25*25

اسلات 8 : پروفیلهای خانواده 30 مثل 30*30 یا 35*35

اسلات 10 پروفیل های خانواده 40 مثل 40*80 یا 45*45

پیچ T (تی)

پیچ T یاهمان پیچ داربستی وظیفه ای همانند مهره T دارد اما مکانیزم عمل آن کمی با مهره T تفاوت دارد . برای اینکه متوجه تفاوت پیچ T و مهره ی T شویم کافی است تا با مکانیزم آن آشنا شویم . شکل ظاهری پیچ T همانند پیچی است که سر آن یک مهره T گرفته است . برای استفاده از پیچ T و اتصال آن به پروفیل مورد نظر ابتدا باید آن را وارد شیار پروفیل کرد و سپس مهره ی مخصوصی را رو پیچ آن ببندیم و به وسیله ی آن قطعات مورد نظر را به پروفیل متصل نماییم . قابلیت نصب بر روی انواع پروفیل ها مانند اسلات های  6 ، 8 و 10 میلی متر  را دارند و عموما از جنس آهن آبکاری شده هستند .

 

سایز سایز سایز
پیچ تی دین ۲۶۱ ۷۰×۸۰پیچ تی دین ۲۶۱ 60×10پیچ تی m10
پیچ تی دین ۲۶۱ ۶۰×۸پیچ تی دین ۲۶۱ ۷۰×۱۰پیچ تی m8
پیچ تی دین ۲۶۱ ۵۰×۸پیچ تی دین ۲۶۱ ۸۰×۱۰پیچ تی m6
پیچ تی دین ۲۶۱ ۸۰×۸پیچ تی دین ۲۶۱ ۱۰۰×۱۰پیچ تی m5
پیچ تی دین ۲۶۱ ۹۰×۸پیچ تی دین ۲۶۱ ۱۲۰×۱۰پیچ تی m20
پیچ تی دین ۲۶۱ ۱۰۰×۸پیچ تی دین استانداردپیچ تی ۱۶
پیچ تی دین ۲۶۱ ۱۲۰×۸پیچ تی دین ۲۶۱پیچ تی m16

مدیریت : آقای نعمتی

دفتر فروش : 79 38 42 55 021

دفتر فروش : 275 411 55 021

شماره همراه : 51 28 171 0912

اینستاگرام : @persianbolt1

واتساپ : 51 28 171 0912

تلگرام : 51 28 171 0912

نشانی دفتر مرکزی : تهران:کارگر جنوبی-نرسیده به میدان قزوین جنب بانک مسکن پاساژ فارابی پلاک 5

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Red Oranges Green Purple Pink

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction