گروه صنعتی پیچ و مهره پرشین بولت

انواع پیچ و مهره صنعتی و ساختمانی

 

 

دفتر فروش : 79 38 42 55 021

دفتر فروش : 275 411 55 021

شماره همراه : 51 28 171 0912

ایمیل:pershianbolt@gmail.com

ایمیل : info @ persianbolt.ir

 

 

پیچ برای اتصال و محکم کردن دو قطعه با جنس یکسان و یا دو متریال با جنس متفاوت به کار می رود.در ظاهر یک استوانه است که دارای رزوه های مارپیچی به دور آن به طور کامل و یا نیمه می باشد.پیچ ها دارای یک سر به اشکال مختلف هستند که برای پیچاندن پیچ توسط انواع پیچگوشتی،آچار و ... می باشد و از بدنه پیچ بزرگ تر است و بر روی ساقه پیچ سوار است.انواع پیچ تقریبا در تمامی صنایع کوچک و بزرگ کاربرد دارند.پیچ ها دسته بندی های مختلفی دارند و بر اساس ظاهر و سایر مشخصات دسته بندی می شوند.

سر پیچ نیز بر اساس استفاده دسته بندی می شوند:

  • سر مخفی:برخی پیچ ها به طور کامل در قطعه کار فرو می رود و با سطح صاف و یکدست می شوند.سر مخفی غالبا به شکل تخت می باشد.

  • سر نیمه گرد:که در مواردی به کار می رود که نیازی به سطح صاف نیست.نوعی از سرگرد هست که واشردار می باشد و برای اتصال ورق های فلزی کاربرد دارد.

  • سر ذوزنقه ای که سطح حامل پیچ را افزایش می دهد.

  • سرهای شش گوش نیز از از انواع سری می باشند.

یکی از پیچ های پر کاربرد،پیچ چوب می باشد.پیچ چوب نیمه رزوه و با رزوه بزرگ با فاصله زیاد می باشد که برای متصل کردن انواع چوب،ام دی اف و فایبرگلاس کاربرد دارد.بخشی که رزوه ندارد برای لغزیدن به داخل قطعه رویی می باشد.سر پیچ در پیچ چوب دارای اشکال تخت،گرد یا بیضی هستند.رنگ این پیچ ها نقره ای یا زرد هستند و دارای پوشش زینک یا استیل استنلس هستند.پیچ چوب باید استاندارد DIN 7997  داشته باشد.

یکی دیگر از پیچ های کاربردی به پیچ ماشین معروف است.این مدل پیچ در طول ساقه به طور کامل رزوه دارد و با مهره استفاده می شوند.پوشش این نوع پیچ از زینک می باشد.سایزهای کاربردی این نوع پیچ شامل 8×32، 6×32، 10×32، 10×24 می باشد.پیچ ماشین باید استاندارد DIN7985 باشد.

پیچ نوک بر نیز یک نوع پیچ شبیه به پیچ ماشین است در سر آن ها یک بریدگی دارد.این نوع پیچ برای جایی که برای بستن پیچ به گشتاور بالا نیاز است کاربرد دارد.

پیچ فلز که برای اتصال فلزات،ورق های فلزی و در برخی موارد پلاستیک و فایبرگلاس به کار می رود.پیچ فلزی برای اتصال فلز به چوب  بسیار کاربردی می باشد چرا که این نوع پیچ رزوه های ریز با فاصله های کوتاه و در کل طول ساقه پیچ دارد.پیچ فلز با سرهای دوسو،چهارسو،واشردار در بازار موجود می باشند.پیچ فلز باید استاندارد DIN7981 داشته باشد.

یک مدل پیچ،شبیه پیچ فلز نیز وجود دارد که دارای سری به صورت مته می باشد تا هنگام سوراخکاری راه خود را باز کند و به پیچ نوک مته ای شناخته می شود.پیچ نوک مته ای از جنس استیل می باشد و در برخی برندها پوشش زینک دارد.سر این نوع پیچ شش گوش می باشد و گاها در مدل واشردار هم کاربرد دارند.پیچ نوک مته ای باید استاندارد DIN7504  داشته باشد.

در صنایع،پیچ شش گوش از همه پیچ ها پر کاربرد تر است.پیچ شش گوش دارای سری به شکل شش ضلعی می باشد و برای باز و بسته کردن آن از آچار یا آچار فرانسه استفاده می شود.این پیچ هم در شکل تمام رزوه و هم در شکل نیمه رزوه کاربرد دارد.در برخی مدل های این پیچ،پوشش خشکه،استیل و گالوانیزه به کار نمی رود.این نوع پیچ باید استاندارد DIN933  یا DIN931  داشته باشند.

نوعی از پیچ که در جایی که به علت حرکت و تکان،ارتعاش ایجاد می شود و امکان دارد پیچ از جای خود بیرون بیاید،استفاده می شود،پیچ بار می باشد که یک سر نیم حلال دارد و در زیر آن از داخل دارای یک بخش مربعی است که کامل در کار فرو رود تا در زمان ارتعاش،پیچ باز نشود.

پیچ لگ(lag )از نظر ظاهر شبیه پیچ چوب است اما سر آن شش گوش یا چهارگوش است و در انتها به شکل مخروطی رزوه شده است.پیچ لگ برای متریال پایه ای که برای بستن پیچ با گشتاور بالا نیاز دارد و در صنایع ساختمانی و چوبی به کار می رود.استاندار این پیچ DIN571 می باشد.

یک مدل پیچ هست که سر شش گوش و آلن خور دارد.برای باز و بسته کردن آن باید از آچار آلن استفاده کرد.استاندارد پیچ آلن یا سوکتی باید DIN912 باشد.

پیچ های مغزی برای محکم کردن سطوح استفاده می شوند و معمولا به صورت آلن تولید می شوند.

یکی از پیچ ها که در مواردی که پیچ تحت بار زیاد و زاویه ای نیست به کار می رود،پیچ چشمی است که یک پیچ با سر حلقه ای است.

پیچ چشمی گاها با مهره استفاده می شوند و به عنوان تکیه در کار، به کار می رود.یک مدل پیچ چشمی هست که دارای نوک تیز خودکار است و در کار به عنوان تکیه به کار می رود.

پیچ شانه دار نیز برای ایجاد تکیه گاه به کار می رود و به پیچ انباری نیز معروف می باشند و برای تحمل بار کششی و برشی به کار می روند.

یکی از پیچ های کاربردی که برای اتصال سطوح نرم و پلاستیکی مانند تسمه نقاله کاربرد دارد،پیچ بالابر یا آسانسوری می باشد.این نوع پیچ دارای سری با قطر بزرگ و تخت می باشد و گردن باریک و به شکل چهارگوش،در برخی مدل ها مثلثی، دارد تا در کار چرخش نداشته باشد.سرتخت بودن این نوع پیچ این امکان را دارد که بعد از نصب،آن را صاف و صیقلی کرد.

پیچ ها برای باز و بسته شدن به وسیله ابزارآلاتی مانند پیچگوشتی و انواع آچار نیاز دارند.اغلب پیچ ها در جهت عقربه های ساعت محکم می شوند.ما برخی پیچ ها هستند که در جهت پادساعتگرد سفت می شوند و این مدل ها استثنا هستند.

انتهای استوانه ای پیچ ها به شکل مخروطی یا غیر مخروطی هستند.پیچ ها با انتهای مخروطی،مستقیما وارد سوراخ مورد نظر می شوند.این پیچ ها به پیچ خودکار معروف هستند.اما پیچ های غیر مخروطی با یک مهره یا سوراخ رزوه جفت می شوند.پیچ ها بر اساس مخروطی یا غیر مخروطی بودن نیز دسته بندی می شوند.

پیچ نئوپان یک پیچ با سر خودکار یا مخروطی است که شبیه پیچ دیوار است با رزوه های نامتقارن.

 

پیچ بتن که با نام های پیچ بنایی و پیچ آبی نیز شناخته می شوند،از نوع مخروطی هست و برای اتصال متریال های مختلف مانند چوب،فلز و... به بتن یا سایر مصالح ساختمانی به کار می رود.جنس این پیچ از فولاد ضد زنگ یا فولاد کربنی می باشد.پیچ بتن معمولا به رنگ آبی می باشد،و برای نصب بهتر است از دریل چکشی برای ایجاد سوراخ راهنمای مربوط به پیچ استفاده شود.

پیچ دوسر یا پیچ رولپلاک نیز بک پیچ مخروطی بدون سر می باشد و برای ایجاد کردن یک اتصال پنهان بین دو قطعه چوب به کار می رود.

پیچ دیواری،که یک پیچ همه کاره می باشد نیز دارای سر مخروطی است،برای اتصال قطعات مختلف به دیوار کاربرد دارد.

یک مدل پیچ نیز هست که برای نصب آینه از آن استفاده می شود و به پیچ آینه ای معروف است.این نام به این دلیل روی این پیچ گذاشته شده که سر پیچ تخت است با یک رزوه که یک سری گرد آینه ای شکل روی آن قرار می گیرد.در واقع این پیچ همان پیچ چوب است با تفادت در شکل سر.

پیچ های چشمی،چوب و فلز نیز در این دسته بندی قرار می گیرند.تنوع پیچ ها بسیار بالاست و مطمئنا در تمامی دسته یندی هایی که بیان شد انواع دیگری نیز وجود دارند.

در دسته بندی پیچ ها با ساق غیر مخروطی نیز انواع پیچ قرار می گیرند.پیچ آسانسوری،پیچ لگ،برخی ازانواع پیچ چوب و پیچ فلزدر این دسته بندی قرار می گیرند.

پیچ لنگر یک پیچ با ساق غیر مخروطی است که بخشی از آن در بتن و بخشی خارج از بتن قرار می گیرد.این پیچ به انکر بولت نیز معروف است.

یک مدل پیچ به نام کالسکه ای نیز هست که در زمان سفت کردن مهره از جرخش پیچ جلوگیری می کند.این مدل پیچ غیر مخروطی است و یک سر گنبدی شکل یا تخت دارد.این نوع پیچ در قسمت اتصال سری به ساقه دارای یک بخش مربعی کوتاه است که در قطعه محکم می شود.

پیچ تنظیم یا پیچ گراب پیچ بدون سر و تمام رزوه است که برای محکم کردن یک قطعه دوار به یک شفت به کار می رود.

برای خرید انواع  پیچ و مهره با فروشگاه پرشین بولت 09121712851تماس حاصل نمایید

سایز سایز سایز
پیچ جوشی 6×20
پیچ حوشی ۲۰×۶
پیچ جوشی ۱۵×۶

مدیریت : آقای نعمتی

دفتر فروش : 79 38 42 55 021

دفتر فروش : 275 411 55 021

شماره همراه : 51 28 171 0912

اینستاگرام : @persianbolt1

واتساپ : 51 28 171 0912

تلگرام : 51 28 171 0912

نشانی دفتر مرکزی : تهران:کارگر جنوبی-نرسیده به میدان قزوین جنب بانک مسکن پاساژ فارابی پلاک 5

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Red Oranges Green Purple Pink

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction